Vánoce

23. prosince 2013 v 23:15 | Vítr |  Útržky...

Vánoce... ten čas, ve mě vždy vyvolával podivné chvění.
Směs jakési nedočkavosti a tiché radosti.
Již od mala jsem měl vánoce spojené s vůní vanilky a pomerančů, s chutí cizokrajných datlí a hořké čokolády. S tou nenapodobitelnou směsí vůní františků, smrkových větviček a smaženého kapra....a ještě něco, taková nenápadná, vše pronikající vůně jakého si kouzla. Tichá a jako by povědomá píseň, a příslib čehosi neskutečného.
Vše se spojovalo a mísilo a já si vždy všímal, jak to dětské očekávání čeho si pohádkového, postupně pohlcuje i ten uspěchaný, dospělácký svět. Lidé kolem se jaksi ztišili a začli se i nějak jinak dívat na nás děti...jako by nám to naše vnímání vánočních svátků trošku záviděli. A mě pomalu, jak jsem dospíval docházelo, že to kouzlo, to tajemné a úžasné napětí vánoc, již nevnímají.
Musím říci, že mne to poznání nejprve dost udivilo a pak vyděsilo. Rozhodl jsem se tenkrát, že si nikdy a nikým, nenechám ten úžasný pocit z vánoc vzít. A tak se i stalo. Nosím kousek toho dětského pohledu na svět neustále ve svém nitru. Každé vánoce, se děsně těším, až opět ucítím tu magickou, vůni a zaslechnu ve večerním šeru šustit tichá křídla poletujících andělů. Pozorně naslouchám, až se ozvou první tóny té pradávné melodie, co dokáže rozezvučet lidská srdce... tedy, pokud jsou ještě ochotna naslouchat. Víte, zítra jsou již Vánoce a já to vše prožívám znovu. To napětí a nevysvětlitelnou radost a těšení se na den plný omamných vůní a večerní sezení u ozdobeného stromečku... na koledy a různé obyčeje co ještě dodržuji a vůni prskavek a sfouknutých svíček a na usínání po tom všem... mno zajisté, také na dárky se těším. A moc....
Tak vám tedy všem přeji hezké vánoce...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama