Bloudění...

13. října 2013 v 22:52 | Vítr |  Povídkování
Je chvilka před půlnocí a já se vracím setmělou krajinou domů.
Auto si tiše přede a světla statečně proráží dešťěm zmáčenou temnotu. V rádiu tiše drnčí jakási muzika a hlava plná starostí a myšlenek chvílemi klesá směrem k volantu. Cítím, jak se mne zmocňuje otupělost a únava. Stále více pociťuji touhu zavřít oči a dá moc práce, se té sladké představě ubránit.
Uvědomuji si, že je něco v nepořádku se světli. Jako by je temnota kolem silnice pomalu dusila a zhasínala. Dokonce i rádio vypadlo a ozívá se jen šum a skřípění.
Že by nějaká porucha na obvodech? Tak to by mi scházelo, ještě zůstanu někde v té tmavé, deštivé noci s poruchou na autě. Představa usínání v chladnoucím autě, jen pod tankou dekou, mne probrala.
Ostřím pohled do tmy před sebe a dochází mi, že netuším, kde jsem.
Musel jsem někde špatně odbočit a na půl spící se dostat do míst co neznám.
Brzdím. Je to pěkně nepříjemné. Touto dobou, již bývám doma. Pěkně v teple, pod hřejivou peřinou a kompem na klíně.
Jsem stále unavenější a tiše si začínám nadávat. Klidně jsem se mohl někde nabourat. Je mi z toho najednou divně od žaludku.
Nakonec se rozhodnu vrátit. Třeba potkám křižovatku se silnicí, co poznám.
Chvilku jedu neznámým lesem a uvědomuji si, že světla nejsou porouchaná. To že chvílemi skoro nevidím je způsobeno hustými a stále častějšími cáry mlhy, povalujícími se po silnici. To mne donutí zpomalit a poněkud zvíšit ostražitost. Ploužím se tmou a pruhy pěkně nasvícené mlhy a myslím na to, že zastavím a pokusím se udělat pár fotek. Foťák tahám neustále sebou a stativ je někde v kufru. Ani jsem si neuvědomil, že mne natolik pohltily myšlenky na to jak takovou fotku vlastně udělat, že jsem opět svou křižovatku projel. Až cedule, upozorňující na jakousi povědomou odbočku, mne vrátila do reality.
Vstekle jsem dupnul na brzdu a děsně se lekl. Kola se sice zablokovala, ale auto se řítilo dál. Ta vlhkost z mlhy a spousty spadaného listí, tu vytvořili na silnico pěkně kluzkou past, na nepozorné řidiče.
Cítil jsem, jak mi začínají ustřelovat zadní kola a tak jsem brzdy pustil a podřadil. Auto se srovnalo a zpomalilo. Pak na opatrné sešlápnutí brzdového pedálu poslušně zastavilo. Ještě jsem sjel ke krajnici a vypnul motor a světla.
Chvilku jen tak sedím v absolutní tmě a čekám, až se mi přestanou třást ruce.
V autě je najednou dusno a horko. Otevírám okénko, abych se nadechl studeného, vlhkého vzduchu a trochu se tím uklidnil. V duchu si nadávám do hlupáků. Klidně jsem se tu někde mohl rozmáznout o strom. Fakt jsem měl vstek.
Pak jsem se vysoukal z auta a trochu se protáhl. Vzduch byl najednou plný vůní. Taková ta podzimní směs, jak s oblibou říkám. Vlhká půda a tlející listí a trochu vůně hub a mechu. A také zrajících jablek a šípků a vody padající z nebe a mlhy. Ano mlha má také svou vůni.
Pomalu si mé oči přivykají na noční temnotu a rozeznávám kolem sebe kmeny stromů a světlejší pruh nad hlavou. To bude průsek nad silnicí.
Rozhodl jsem se, že se trochu projdu. Je sice dost pozdě a měl bych spěchat do postele, ale zkusím využít nečekané pauzy a užít si noci v podzimním lese.
Jak se tak pomalu procházím po noční silnici, slyším jen šoupání svých kroků a tiché pleskání kapek vody. Podzimní vlhkost se sráží na větvičkách okolních stromů a křovin a v drobných kapkách padá k vonící zemi. Je to tajemné a tiché a melodické, jako nějaká prastará zvonkohra.
Miluji podzim. Pro jeho vůně a pro jeho barvy a pro spoustu dalších věcí. Prostě je to mé nejoblíbenější, roční období.
Potuluji se tmou a užívám si chvíle absoulutní svobody. Nebo to tak alespoň cítím....
Nakonec se pomalu otočím a vrátím k autu, k realitě a svému poněkud neklidnému životu. S mírným povzdechnutím startuji motor a rozsvěcím světla. Ten bílý proud trhá noční tmu a znovu rozvěšuje nad silnicí cáry mlhy, jako kulisy na nějakém podivném divadle. A tak jako poslední, zapomenutý herec, opouštím toto lesní divadlo. Otáčím vůz a konečně mířím domů...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama