Listopad 2012

Samota ke konci...

29. listopadu 2012 v 0:24 | Vítr |  Téma týdne


Samota...
Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ale samota mne během života provázela.
Vlastně jsem ji o své vůli vyhledával.
Vždy, když mne množství tváří na ulicích počalo zmáhat a zoufale jsem si od toho lidského mraveniště potřeboval odpočinout, vyhledával jsem ticho a samotu. Nejprve stačilo zavřít dveře svého bytu a vzít do ruky nějakou knížku. Zmizel hučící svět i s jeho mumrajem, tlačenicemi a pachtěním se za zbytečnostmi.
Časem to přestávalo stačit.
Pořád jsem odcházel dál od měst a lidí, zalézal jsem hlouběji do pustin a na svých cestách se snažil vyhýbat všemu, co by jen vzdáleně připomínalo lidskou společnost.
Jistě, nakonec, odpočinut a pln nových sil, vracíval jsem se spět do lidského společenství a byl jsem rád, mezi svými, blízkými.
Trvalo mi pár let, než jsem našel jistou rovnováhu mezi potřebou s někým být a svou touhou po samotě. Nakonec jsem si zvykl na takový způsob života a tak mne poznání opravdové samoty, poněkud zaskočilo.
Víte, nejhorší je nechtěná samota. Taková, ke které jste donuceni a není ve vašich silách s ní bojovat. Samota uprostřed spousty lidí. Samota uvnitř vás...
A úplně nejtěžší samota přichází chvíli před koncem. Když člověk ví, že se konec blíží. Ví to a vědí to jeho blízcí. A i když se nakrásně snaží být ve vaší blízkosti a pokouší se vám dát pocit, že nejste na ty chvíle sám, přesto na nich vidíte, jak se vzdalují.
Vědí, že půjdete sám. Vy to také víte a o to je ten pocit opuštěnosti horší. Stojíte již na druhé straně dveří, co se zavírají a ačkoli se vám okolní svět snaží dokazovat, že to tak není a že jsou tu stále s vámi, vy cítíte že na ten poslední krok budete úplně sami.
Věřte, že není horší samoty nežli té, kdy si uvědomíte, že již nejste součástí toho hlučícího a hemžícího se davu a že s tím již nikdo nedokáže nic udělat...