Slovo společnost...

28. září 2011 v 22:44 | Vítr |  Téma týdne


Společnost...
V duchu to slovo otáčím a přeříkávám si je a zamýšlím se nad jeho významem.
Společnost, spolek , společenský, spolu někam jít, spolu něco dělat, společník, spolčeni, spolupracovník, společné, společnost.....
Tolik variací na jedno slovo a každá může znamenat dost odlišné situace a vlastnosti, či děje. Přesto mají jedno společné. K použití tohoto slova, či jeho odvozenin, je důležitá jedna společná věc. Podmínkou je, že ať se to slovo týká čehokoliv, je potřeba aby v jednu chvíli byli pospolu minimálně dva lidé. Většinou si člověk pod pojmem společnost představí poněkud větší množství nežli jsou jen dva. Někoho napadne třeba spojení "obchodní společnost", někdo si představí skupinu přátel někde v kavárně a je to "uzavřená společnost". Pak si jistě každý vybaví "lepší společnost". Nebo taková "společenská událost" je pěkné použití slova společnost a navíc každému je hnedle jasné, o jakou akci asi půjde a nikdo nemusí vysvětlovat, v čem se lidé jich se tato událost týká sejdou. Děsivá představa je "nudná společnost", nebo dokonce "otravná společnost".
Mohlo by se z výše psaného zdát, že toto slovo v podstatě používáme ve spojitosti s nějakou skupinou osob, tedy v souvislosti s množstvím lidí. Povětšinou to tak bývá. Přezto se však ke slovu společnost, může vázat i velice osamělá představa. Třeba jen takové "žádná společnost" je dost osamělé spojení. A co takové "touha po její společnosti, nedostatek jeho společnosti, chybí mi naše společné procházky, ve tvé společnosti bylo vždy veselo, spolu s tebou jsem byl silný...."
Chápete? Je to velmi všestrané slovo. Jeho použití je spousta. Společně s různými jinými slovy a v různých tvarech, může dát tolik významů, že by jsem je tu mohl dávat do hromady ještě dost dlouho. Jelikož je však krásná noc, půjdu se projít ven pod hvězdy.
Mimochodem, poslední dobou sem si zvykl, že mi při nočních procházkách dělá společnost, jen moje vlčice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama